WBTR: What does this mean for your organisation?

De Wet bestuur en toezicht rechtspersonen (WBTR) is al sinds 2021 van kracht. Voor bestaande organisaties geldt een overgangsperiode tot 1 juli 2026. Tot die tijd kunnen statuten worden aangepast als dat nodig is.

Check je statuten

Kijk of statuten zijn die in strijd zijn met de Wet bestuur en toezicht rechtspersonen (WBTR). Let vooral op: stemverhouding bestuur, tegenstrijdig belang en belt belet of ontstentenis (wanneer bestuurders tijden tijdelijk of definitief uitvallen).

Zijn er tegenstrijdigheden met de WBTR?

Dan kun je deze laten aanpassen:
– In de statuten.
– In het huishoudelijk regelement wanneer dit mogelijk is.

Statuten hoeven niet per se direct te worden aangepast. Veel organisaties doen dit bij een reguliere wijziging, bijvoorbeeld wanneer er een nieuw bestuurslid wordt benoemd.(nee! Bij een nw bestuurslid hoef je gelukkig niet de statuten te laten wijzigen. Dus die zin kan eruit). Zo kunnen notariskosten worden beperkt.

Wat gebeurt er als je voor 1 juli niets doet?

Vanaf 1 juli 2026 vervallen automatisch alle statutaire bepalingen die in strijd zijn met de WBTR. Dit betekent niet dat de organisatie/bestuur een boete krijgt, maar oude bepalingen gelden dan niet meer.

Tussen 2021 en 1 juli 2026 geldt een overgangsperiode: de WBTR is al van kracht, maar de wet stond toe dat bestaande statuten nog geldig bleven, zelfs als ze niet volledig WBTR-proof waren. Organisaties konden in deze periode voorbereidingen treffen en statuten of reglementen aanpassen bij een reguliere wijziging, zoals het wijzigen van een bestuurslid.deze laatste toevoeging kun je dus weglaten. 

Vanaf dat moment zijn statuten die in strijd zijn met de wet niet meer geldig, maar dat betekent niet automatisch dat elke organisatie vóór die datum naar de notaris moet.

Wat zijn de belangrijkste aanpassingen in de wet?

– Tegenstrijdig belang: Bestuurders mogen niet meebeslissen over besluiten waar ze persoonlijk belang bij hebben. Bijvoorbeeld: De secretaris is hovenier en de tuin van de organisatie moet worden opgeknapt. De secretaris mag niet meebeslissen over deze aankoop, om zo belangenverstrengeling tegen te gaan.

– Stemverhouding: Geen enkele bestuurder mag meer stemmen hebben dan de rest van het bestuur samen.

– Belet of ontstentenis: Er moet geregeld zijn wat er gebeurt als het bestuur tijdelijk of geheel niet kan functioneren. Bijvoorbeeld: Het bestuur van een vrijwilligersorganisatie wordt plotseling volledig ziek. De ledenvergadering kan tijdelijke bestuurders benoemen zodat contracten en bankzaken door kunnen gaan.

More information

Samenleeuwarden Icon Money Matters Law And Regulation